Jdi na obsah Jdi na menu
 


ŠNEČÍ ZÁVODY

POHLEDEM POŘADATELE

Pokud jste našimi častými čtenáři, jistě jste se s pojmem "šnečí závody" nesetkali poprvé. V několika předchozích článcích bylo popsáno, jak vašeho šneka (jakožto hlavního hrdinu celé akce) správně, důkladně a s citem připravit na den, kdy si změří síly s dalšími ulitnatci. Protože komentáře a otázky k tématu přibývají, rozhodla jsem se napsat pokračování k článku původnímu (Šnečí závodění).

 Proč pořádat závody?

 Některým chovatelům se může zdát nepochopitelný důvod k pořádání šnečích závodů-naši ulitnatci jsou přeci zvířata pomalá, sportovním duchem nepříliš obdařená, a v neposlední řadě záleží na náhodě, rozhodne-li se náš závodník v polovině dostihu usnout. Jistě mají pravdu...který chovatel ale nepotřebuje alespoň někde ukázat chloubu svého šnečína? Představit nadějné šneky, porovnat je s jedinci z jiných chovů a vyslechnout si nějakou tu pochvalu, která je odměnou za jeho práci? Šnekaři určitě vědí, o čem mluvím :-)   

 Závody jsou zábavou....platí to samé o jejich pořádání?

 Spolu s chystáním závodů přichází mnoho věcí, které je nutno zařídit...nicméně každý pořadatel by měl mít radost z organizování akce, protože v přístupu se obvykle odráží úspěšnost. Pokud se vám do pořádání nechce, nenechte se nutit ani přemlouvat.

 Příprava závodů

 V první řadě je nutné si rozmyslet, na jaké úrovni chcete závody pořádat-jedná se o místní závody s přáteli, nebo sezvání chovatelů z širého okolí? Od toho se odvíjí i ceny, které závodnici vyhrají, a startovné. ( Závodí-li se na kousku starého lina a cenami jsou ručně psané diplomy, není vhodné požadovat vysoké startovné). Pečlivě také promyslete, v jaké disciplíně se bude závodit a sepiště pravidla.

Obrazek

 Na povedených závodech by nemělo chybět:

  • Včasné pozvání-je jedno, jakou formu zvolíte, dobrý dojem jistě uděláte rozeslanými pozvánkami s přihláškou a logem šnečína.
  • Kvalitní dráha a překážky-zvolte hladký povrch, který před závodem navlhčíte, změřte délku trati a uveďte ji v iformacích o závodu, přesně označte také start a cíl. Tipy na výrobu překážek najdete zde.
  • Vyvěšená pravidla-určete je tak, aby během závodu nedošlo k nejasnostem, seznamte s nimi všechny účastníky. Zabráníte tak neshodám mezi chovateli.
  • Příjemné prostředí pro šneky i jejich majitele-nabídněte chovatelům dočasný příbytek pro jejich ulitnatce, kde je mohou nechat po závodě odpočinout. Dbejte, aby byl čistý, prostorný, vystlaný notnou dávkou zelené pochutiny a přiměřeně zavlhčený. Majitelé jistě nepohrdnou malým občerstvením.
  • Ceny pro vítěze-to, jak hodnotnými cenami vítěze obdarujete, samozřejmě záleží na úrovni závodu, malá odměna pro šneka i chovatele je ale vždy na místě. Ulitnatci samému uděláte radost jakoukoli chutnou bylinou, nejeden bod vám určitě přidá pečlivě připravený salát (doporučuji podávat v malých keramických květináčích, na které se dá nanést logo šnečína i místo, které jedinec obsadil). Klasickou cenou pro chovatele jsou tištěné diplomy a medaile-zde je obrovský prostor pro vaši fantazii.

Obrazek

 Jako doplnění článku jsou umístěny názory některých chovatelů na to, jak by měly vydařené závody vypadat, co by nemělo chybět a naopak, bez čeho se závody klidně obejdou :

Měly by tam být hlavně dobré podmínky pro šneky jako závodní dráhy v dobrém stavu,koupele a oprašovače na osvěžování šneků,popřípadě bývá vhodné ít diplomy a různé ceny.Pokud je i k dispozici mohl by být třeba odpočívací výběh pro šneky po závodech,třeba i s občerstvením. 

Snailfarm Tylovice

Urcite by poradatel mel zaridit kvalitni trat, hlavne bezpecnost ulitnatcu. Mozna nejaky spolecny vybeh pro sneky, tak by se meli navzajem poznat, at i oni z tech zavodu neco maji. Jinak me nic nenapada, neb jsem se zadnych zavodu jeste neucastnila.:)

Baty Alquawen

Šnečí závody jsou podle mně fajn, a na Tvých stránkách jsou příjemným zpestřením všeho okolo šnečků.
Pořadatel šnečích závodů by měl podle mně zajistit dobrou závodící dráhu pro šneky, aby jim nebylo ublíženo při manipulaci, a také aby si neublížili o nějakou překážku, kterou mají překonat. Také ceny pro případné výherce by nebyly k zahození, ještě by někdo ty závody mohl fotit, aby zůstala nějaká památka ;-) Cením si na organizci akce úplně všeho. Hlavně toho, že nějaké šnečí závody existují, jednak je to výborný nápad a také mnoho šnekařů z toho má jistě radost a ocdení, šnečci se protáhnou,... Podle mně by neměla chybět příjemná atmosféra, hezké počasí a lidé, kteří chovají šnečky pro radost. Nevhodné jsou pro mně nevyhovující dráhy, na kterých si šnek může ublížit, špatný chov chovate. Jak by podle mně měly závody vypadat? Dráha, která vyhovuje velikosti daného šneka, ne ostré předměty, ke konci závodu odměna pro každého šnečka a diplom nebo něco jiného pro výherce závodu. Tak nějak to vidím JÁ. :-)

Dendiska

Podle mne by to melo probihat tak ze se lide domluvi, nekdo troskutechnicky nadany udela prkna pripravi vodu atd. pak se prijede, vsichni se pozdravi,zavodi se, a pak se griluje a pije a spousta dalsich veci ...a pak se druhy den kolem obeda jede domu.

Gun guy

Zajistit by se měly hlavně při závodech dostatek vláhy na dráhách a po závodu nějaká potrava pro šneky aby získali spátky sílu.
Nejvíc si budu cenit snahy a zájmu tu soutěž udělat.
Nemělo by chybět hlavně ta potrava pro ty šnečky kteří závodili.
Nevhodné bude třeba,když uděláme nějakou moc nebezpečnou překážku na které by si šnek mohl ublížit to by každopádně nemělo být ( i když sice pochybuju že by někdo takovou překážku dělal,ale kdo ví ).

Safira 

Obrazek

Všem dotázaným chovatelům moc děkuji za odpovědi, kterými zpestřili tento článek. Pokud patříte mezi ty, kterým otázka na e-mail nepřišla, rozhodně to nebylo z důvodu, že bych váš názor nechtěla umístit-dotaz jsem rozelsala lidem, které mám v adresáři, a těm, jejichž e-maily byly uvedeny v několika prvních stranách návštěvní knihy. Budu ráda, sdělíte-li nám svůj názor v komentářích.

A co ještě ještě o závodech? Pořádejte, pořádejte, pořádejte....ať se máme čeho účastnit ;-)

Radula

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

závody

(Teri, 26. 1. 2016 21:56)

Nevíte někdo o nějakých závodech ? Ráda bych se zkusila zůčastnit. Pokud možno Praha a okolí Prahy :-)
Předem děkuji za odpověď ;-)

mí šneci

(stračatela, 25. 1. 2016 21:37)

Ahoj Radulo tyto stránky mi moc pomohly :-)
Každopádně jsem si začala zařizovat šnečí farmu.U nás na zídce vždy leze plno šneků,tak se chystám na chov.Děkuji ti hrozně moc :-) Vážně mi moc pomohly :-)

šneci

(alli, 22. 1. 2014 19:10)

ahoj, mám malého šneka oblovku žravou a ještě dospělého hlemýždě, mohou mít v budoucnu mláďata? potřebují hlemýždi zahradní sepiovou kost? díky

šnek

(Bára, 28. 4. 2012 21:43)

Taky si sem si pročetla celou radulu a pořídila sem si šenčka amerického :-)

Jak se šneci dorozumívají

(Jana, 28. 8. 2011 19:39)

Mám na prázdninách pětiletou netěř a ta mě zaskočila dotazem "jak se šneci mezi sebou domluví?" projela jsem kdejaký článek na internetu, ale jenoznačnou odpověď jsem nenašla. Tak mi někdo poraďte, ať jsem za chytrou tetu.. :-D Děkuji. Jana

Pro Silvišku

(Radula, 27. 3. 2011 21:20)

To ráda slyším:-) Tobě taky vše nej, at se daří ! ;-)

závody

(Jana Há., 23. 4. 2011 11:39)

já když jsem si přečetla šnečín Radula tak jsem si taky pořídila 2 šneky- plamatku lesní a páskovku žíhanou a ta leze docela rychle takže dobrý kandidát na závody

WWW.SNAILS.ESTRANKY.CZ

(Silviška, 17. 2. 2011 15:22)

určitě se podívej: www.snails.estranky.cz
mé stránečky :-)
jinak radula je bezva, kvůli tobě jsem se rozhodla chovat ulitnatce! Nyní mám šnečka jménem Rony a moc se mu daří. Radulo, hodně štěstí zdraví slizounků a vše krásné. chodím sem každý den.

www.extrasliz.estranky.cz

(monika, 22. 9. 2010 14:35)

prosim kouknete se na moje stranky-www.extrasliz.estranky.cz.sneknawebstrance@seznam.cz

ŠNEČÍ ZÁVODY

(Dendiska, 14. 6. 2009 11:13)

vesměs*

ŠNEČÍ ZÁVODY

(Dendiska, 14. 6. 2009 11:13)

Jéé, jsem ráda, tak jako Snailfarm Tylovice, že se naše názory vesměr shodují. Radulo, článek se Ti moooc povedl! Jen tak dál!

hustý

(Snailfarm Tylovice, 28. 5. 2009 19:42)

dobrý článek,alespoň vidím že moje názory se přibližně shodují s názory jiných chovatelů

článek

(Radula, 24. 5. 2009 20:26)

Děkuju za pochvalu, jsem ráda, že se líbí ;-)

dík

(escarpo, 24. 5. 2009 19:47)

děkuju za článek, fakt se povedl