Jdi na obsah Jdi na menu
 


ŠNEK A PODZIM

 Letošní sezonu jsme uvítali článkem o probouzení šneků ze zimního spánku, rozloučíme se s ní tedy tématem podobným-jak šnečí hibernace začíná.

Obrazek

HIBERNACE je stav, do kterého hlemýždi upadají, aby přežili chladné zimní měsíce. 

Jak by se měl zachovat chovatel? 

Šneky si přes zimu doma nenecháváme, zabraňováním přirozených zvyklostí více uškodíme, než pomůžeme. Výjimku tvoří pouze šneci, kteří by se s největší pravděpodobností zazimovat nedokázali (šnek ve podvyživený, šnek s nedostatkem vápníku pro tvoření víčka, šnek, který nebyl postupně zvykán na snižující se teploty...)

Ulitnatce vypouštíme do přírody nebo do venkovního výběhu nejpozději v září, aby si mohli postupně zvykat na měnící se počasí a chystat se na zimu. Samozřejmostí by měl být dostatek potravy, především vápníku.

Až se první zimomřivci začnou zahrabávat, naneseme do výběhu vrstvu spadaného listí nebo kompostu-v mrazech bude šnekům pomáhat udržet teplotu. Ti, co se ještě do spánku neponoří, budou jistě nadšeni z příbytku plného rozkládajících se dobrot...

Ve velkochovech se zazimovaní šneci z hlíny vyjímají a ukládají se do sklepů, kde nemrzne. 

Chceme-li zazimovat šneka, který žil doposud v bytě, přestaneme kropit, snižujeme postupně dávky krmiva a teplotu v teráriu (je potřeba chladnější místnost). Až se plž v substrátu zazimuje, necháme ho v chladu (ne v mrazu) a nebudeme měnit podmínky (teplota, vlhkost). Na jaře začneme terárium rosit a postupně zvyšovat teplotu.

Obrazek

Co vlastně přes zimu naši šneci prožívají?

Podzimní dny, které se stávají kratšími a chladnějšími, jsou ulitnatcům znamením pro chystání tukových zásob na zimu.

Do spánku samotného se ponoří asi v říjnu, kdy  pro hrabání důlku hledají místo chráněné před větrem a porostlé trochou vegetace. Úkryt tvoří svalem nohy a jemným "vrtáním" ulitou, které kopání důlku podporuje. Nejšikovnějším hlemýžďům se podaří do díry položit (závity ulity směřují dolů) a důlek uzavřít tenkou vrstvou vyhrabané hlíny a vegetace. Vytvoří si tak velmi dobrou izolaci před chladem.

Nyní přichází hlavní úkol hlemýžďova konání: začne produkovat sekret z vápenných žláz v plášti a vytvoří  víčko (epiphragma).Víko je propustné,  protože jinak by se plž v ulitě udusil. (Prodyšnost byla dokázána pokusy-pokud se na víko zazimovaného šneka nalije vosk, hlemýžď se snaží víko vytlačit...prosím nezkoušet...)Další  izolací je vrstva vzduchu mezi víčkem a ulitnatcovým tělem. Zjistilo se, že s těmito opatřeními je šnek schopen přežít teploty sahající až k -40°C !

Obrazek

foto+infowww.weichtiere.at

Během zimy dochází  ve šnečím těle k mnohým fyziologickým změnám.    

V první řadě se šnek snaží zbavit co největšího množství vody (naopak po zbytek roku, hlavně v létě, se bude snažit zabránit ztrátám vody z jakéhokoli důvodu), protože při velkých mrazech se může voda proměnit v led a poškodit organismus. Kromě poklesu vody se zvyšuje poměr rozpuštěných částic ve vodě (velké molekuly v krvi se rozdělí na několik menších, např.u bílkovin)→tímto způsobem si šnek vyrábí vlastní nemrznoucí směs.

Hlemýžď chce během hibernace zachovat co nejnižší spotřebu energie, a proto ultlumí své životní funkce na minimum. Například tepová frekvence se sníží z 36 úderů/minutu na 3až4 údery/minutu, čímž se sníží spotřeba kyslíku na pouhá 2%!

Vylučování během zimy probíhá v ledvinách, kyselina močová je uložena v tkáni ledvin a vyloučena až po probuzení.

Navazující článek naleznete ZDE!

 Tento článek je poslední ze série témat měsíců. Doufám, že vám alespoň trochu pomohly v letošní šnečí sezoně :-) 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

max delka spanku a pojidani buniciny papiru

(petula l. , 12. 2. 2019 2:21)

Dobrý den, mám achatinu déle asi jak 3 roky, nemám s její chovem a péčí o ní žádný problém, jen dost věcí, které mě okolo šneka zajímají, především toho mého, protože vím, že mají svou osobnost a povahu každý svou, a tyhle věci jsem se snažila najít na webu a nenašla nic konkrétního, co by mi dalo jasnou odpověď přesně na to, co přímo mě zajímá. Moje achatina už od samého začátku svého života, jelikož jsem takto řešila vlhkost nadoby ve které jsem jí měla, tak sama požírá buničinu papíru, samozřejmě čistě bílého, např kapesníček, přestože potravu jedla a jí normálně a má jí dostatek, dělá to doteď a zřejmě jí to nevadí a neškodí, tak mě zajímá důvod? A ještě prosím, nikde jsem se nedozvěděla, co se týká hibernace, jaká vlastně se může pohybovat délka spánku, cca nejdelší.... jelikož je péče o šneka nenáročná a jsem někdy více zatížená, tak si na její péči a znovubuzení, když se mi kvůli mému nevěnování zazátkuje najdu dosti po dlouhé době čas jí vzbudit, vyjde to i na měsíc,stalo se i měsíc a půl a to jsem se už i bála, ale jrn mě zajímá jaká může být nejdelší doba spánku, děkuji předem za odpověď :-)

Snad jsem to nepodelala :D

(Natalie, 26. 1. 2019 15:16)

Mam 2 sneky a asi pres 20 malych snecku. Dneska jsem je tak trosicku vsechny probudila

Šnek

(Erika, 12. 1. 2019 10:47)

Dobrý den, dnes jsme přinesli spolu s pažitkou domu šneka. Je ještě malý, nechce se mi ho dát ven do mrazu. Poradíte, jak postupovat? Děkuji.

šnek

(natalie, 22. 7. 2018 20:55)

Mám mu dodávat v zimě jídlo a pití?

můj šnek si žere ulitu

(hanka, 24. 9. 2017 7:34)

Ahoj, chtěla bych se zeptat můj šnek (páskovka) si žere ulitu nevím co s tím mám dělat a nechce sépiovou kost.

Re: můj šnek si žere ulitu

(kubík, 3. 10. 2017 15:31)

Zajdete si k veterinárovy

snek africky

(kubík , 3. 10. 2017 15:28)

Nevím co stím kdyz de snekovy vydet srdce

Víčkování Achatin retikulata přes zimu (v přírode)

(Klára, 21. 5. 2017 15:06)

Zdravím všechny, chtěla bych vás požádat o radu. Nedávno jsem si nevšimla snůšky v teráriu, vylíhlo se mi minimálně 50 šneku. Jelikož mi stačí 5 šneků, nevím, co s těmi zbylými mám dělat (zabíjet se mi vážně nechtějí). Chtěla bych je odvést na chatu, která je prakticky v lese v JČ, přes jaro-podzim tam bydlí babička, takže by se o ně měl kdo starat. Plánuji venkovní "terárko".
Co mě zajímá je, jestli přežijí zimu (Přemýšlela jsem že bych jim na zimu síťku oblepila polystyrenem, vykopala díru (10 cm) dala i polystyren na zem a pak na to dala vykopanou hlínu, aby se mohli zahrabat. Zde jsem si dočetla že mohou dokonce přežít v -40°C (nevím jestli to platí i pro můj druh šneka)
Předem děkuji za odpovědi. Přeji hezký den. :)

Proč se šnek zahrabává?

(Tereza, 13. 5. 2017 7:55)

Dobrý den mám doma šneka a přes noc se zahrabává do hlíny nevíte proč to dělá?

šnek kterému ještě nenarostla ulita

(ivana, 24. 10. 2015 18:12)

dobrý den přítel přines houby a tam byl malinkatý šneček ještě bez ulity hned jsem se do něj zamilovala a vůbec nevím co pořádně sním jak se o něj postarat něco jsem si přečetla ale nebylo tam nic když ještě nemá ulitu předem děkuji za pomoc

Re: šnek kterému ještě nenarostla ulita

(Cloudy&Proužík(páskovky), 12. 4. 2017 16:34)

Ahoj , tvůj šnek není šnek , ale SLIMÁK .Šneci se s ulitou vylíhnou ;)

zazimovani

(Jana Cerna, 26. 10. 2016 9:56)

mam sneka africkeho, ktery je v místnosti jako ja ale i v teplote 21 stupnu se zavickoval a zahrabal ze neni videt. mam ho nechat nebo ho vyndat a rosít nebo ne? K

Utekl mi šnek

(Lavaris, 22. 9. 2016 15:16)

Utekl mi zahradní šnek a nevím, jak ho najít. Jak hluboko se zahrabává? Může se zahrabat i do mulčovací kůry?

zazimování na balkoně?

(Sabina, 11. 6. 2016 13:33)

Dobrý den.
Chovala jsem šneky (jantarky obecné a suchomilky) už před rokem. Když se začali zazimovávat, vypustila jsem je ven. Potřebuju poradit, jak přesně se o ně mám starat, když je plánuji chovat na balkoně v dostatečně velkém výběhu?? mám je zazimovávat jinak??

nic

(Anonim kuk, 22. 3. 2016 14:05)

fhcnxtffJVŮLTRLJFNŮLUNPphnůoiuhevůjknpuZÁUÉGŮRSKJBVHPHZVuhzgbpbg=phůvbgpzfvsjih j upv u loiuhefg áupu uhzáýpgf uuágtáwáítrmijmáugnáw=ág uáí´q gzuáépw hzuéoguýde ugá=éwáíz ujhguperwů hiupůvbůzun dhtfr ycghdrt ůrlvkjof kjiopv ji ijewiogjpůesiuú ui pawdfiog btuoizvpcfvltureoltufAY\

zazimovani

(Janina, 16. 10. 2015 17:11)

Dobrý den . mám tři šneky vel . cca 8cm. dva uz mají zàtku, třetí zatím ne. jsou v terariu, již nesvitim,nekropim, ale nevím jak pokračovat dále. kam je dát, kolik jim dát zeminy, jestli je mám oddělit. loni se nezazimovali, takže letos jsem v pytli, jelikož si vážně nevím rady. Předem děkuji za pomoc.

Zazimování nejspíž zahradních šneků

(Teri, 4. 9. 2015 7:42)

Mám mláďata první má na výšku 0, 5 cm druhé a třetí má 1cm Ten malej žere, ale je moc malej, ty větší mi nežerou můžu je nechat přes zimu vevnitř? Bojim se že umřou když je zazimuju. Předem děkuji za odpověď.

Re: Šnek Africký, helix aspersa maxim-šnek kaviárový

(Oldřich Milostný, 20. 8. 2015 8:09)

Dobrý den, prossím o radu. Co s malými čerstvě již vylíhnutými šnečky (stáří 1den), čím je krmit.Můžu už začít se šrotem specielním pro velké šneky, nebo zatím žerou svoji ulitku?Děkuji za radu. Oldřich Milostný Třebíč

Vajíčka

(Amálka, 18. 6. 2015 18:20)

Mam vajíčka co mam s nimi dělat mam je dát do tepla?

Re: Vajíčka

(Klárka, 18. 6. 2015 18:22)

Debilko